Verbal Jiu-Jitsu

Verbal Jiu-Jitsu

Spousta expertů učí sebeobranu. Dnes ovšem nazývanou jako reálnou sebeobranu. Ono jakoby měla existovat sebeobrana nereálná a tímto se chtěli odlišit. Nechci zde vyzdvihovat některé aspekty určitých bojových sportů či umění nad jinými nebo vysvětlovat, proč je sebeobrana něco jiného než sport. Mnohdy se lze konfliktu vyhnout. Ať už chováním (nereagovat na hloupé výzvy), předvídavostí (vyhýbat se problémovým situacím dříve než nastanou) nebo slovy. Právě tomu poslednímu se chci chvíli věnovat.

Tento článek jsem nazval verbálním džiu-džitsu. Říká se, že slovo je mocnější než meč. A umět se slovy zacházet chce určitě také cit a načasování. Stejně jako v BJJ. Můžeme to také nazvat pohotovou reakcí. Ale ve většině případů bychom mohli pohotovou reakcí nazvat to, co vás napadne až druhý den. A to už je pozdě.

Proto se nechme inspirovat mistrem Sifu Tim Tackett, který ukazuje, jak se lze vtipně a pohotově dostat ze spousty situací. To, že se dokážeme fyzicky ubránit neznamená, že to je vždy ta nejlepší možnost volby.

Sifu Tim Tackett at the CSW 2016 World Conference sharing some ideas of how to avoid getting into a fight. http://erikpaulson.com

Zveřejnil(a) Bob Burgee dne 22. únor 2017

 

Tim popisuje situaci, kdy byl někdo napaden v baru a obránce trefil útočníka tak dobře (nešťastně), že zemřel a obránce šel na 6 let do vězení. Takže tohle není dobrý příklad. Místo toho ukazuje, jak může konflikt vyřešit slovy a vyhnout se boji.

AGRESOR: “Na co se sakra díváš?!”
OBĚŤ: “Na Tvé tričko. Kde jsi ho sehnal? Máš bezvadné tričko a moc se mi líbí.”

AGRESOR: “Co máš za problém?!”
OBĚŤ: “Můj otec zemřel včera v noci a…”

AGRESOR: “Díváš se na moji holku?!”
OBĚŤ: “Je její jméno Marilyn? Protože vypadá jako Marilyn.”
AGRESOR: “ANO!” (velmi nepravděpodobné 🙂 )
OBĚŤ: “Cože? Opravdu to je Marilyn? Dovol mi koupit Ti drink.”

Nezapomeňte, že vždy máme možnost volby.

Nezáleží na tom, co se ve vašem životě děje. Záleží na tom, jak na to reagujete.

Hobin