Proč je grappling perfektní bojové umění pro děti?

Proč je grappling perfektní bojové umění pro děti?

Co je grappling?

Řekneme-li grappling, máme tím na mysli všechny bojové sporty, které neumožňují údery a kopy a kde vyhráváte tak, že dostanete soupeře na zem a tam znehybníte nebo použijete techniku, jako škrcení či páku na klouby a tím donutíte soupeře vzdát se. Nejoblíbenějšími grapplingové styly jsou zápas (volný styl, řecko-římský), judo, brazilské jiu jitsu a ruské sambo. Existují i další styly, které zahrnují grappling, ale také umožňují údery a kopy a to jsou Combat sambo a MMA. V tomto článku se ale budeme soustředit na čistý grappling. Jste-li rodič a zvažujete své dítě zapsat do kurzu bojového umění, je grappling podle mého názoru tou nejlepší volbou. Proč?

Bezpečnost. Sport všeobecně a bojové sporty obzvláště zahrnují riziko zranění. Nicméně, s výjimkou úderů a kopů, je to mnohem bezpečnější. U grapplingu se vše odehrává na žíněnce a dítě se učí, jak bezpečně spadnout. Kromě toho je zde mnohem jednodušší kontrolovat či zastavit pohyb, aby bylo možno stupňovat použití síly aplikované proti soupeři, což je při úderech a kopech obtížné.  A samozřejmě, při grapplingu je kladen důraz na schopnost dosáhnout výhry bez zbytečného ublížení soupeři.

Emocionální a společenský vývoj. Všechna bojová umění Vás naučí podobným základním hodnotám, jako jsou respekt vůči vašemu instruktorovi, tréninkovému partnerovi i soupeři, disciplína, vytrvalost, sportovní chování a fair play. Děti se naučí pracovat v týmu a soutěžit v individuálním sportu. Většina grapplingových sportů nabízí širokou škálu turnajů, kterých se mohou účastnit děti i dospívající. Má skvělé emocionální výhody, které vás učí jak se vypořádat se stresem, jak překonat složité situace a jak se vypořádat s porážkou. Samozřejmě, že ne všechny děti musí a chtějí soutěžit, ale když ne, bojová umění jim dávají větší sebevědomí, což je v každodenním životě nesmírně důležité. Přátele, které získáte v tělocvičně, se s největší pravděpodobností stanou vašimi přáteli na dlouhou dobu.

Zdravý životní styl. To hodně závisí na prostředí dětí mimo tělocvičnu a také na instruktorovi. Obecně však bojová umění prosazují zdravý životní styl, důležitost dobré stravy bez alkoholu a drog a aktivní trávení volného času. Čím vážněji berou děti trénink, tím snadněji je přesvědčíte, aby dobře jedli, či trávili méně času hraním videoher. Jsou obklopeni zdravými, silnými lidmi a je velmi pravděpodobné, že budou následovat stejnou cestu.

Sebeobrana. Navzdory nekonečné diskuzi o účinnosti jednotlivých bojových umění v opravdovém pouličním boji, pevně věřím, že trénované dítě, ať už se jedná o judo, zápas, BJJ nebo sambo, se může snadno bránit proti fyzicky silnějším a větším soupeřům. Grappling se ukázal být opravdu efektivní formou boje „jeden na jednoho“. Je také efektivní zvláště ve školním prostředí, kde může být dítě vystaveno situaci, kdy se musí bránit, ale nemusí nutně zlomit agresorův nos nebo vyrazit jeho zuby. Grappling vám umožní podrobit soupeře a ukázat mu vaši sílu a schopnosti, aniž byste mu rozbil obličej. To pomáhá neeskalovat konflikt a vyhnout se případným problémům.

Celkový tělesný vývoj. Není pochyb o atletických proporcích zápasníků, což dokazuje, že grappling vyvíjí tělo harmonicky. Grappleři jsou silní, agilní, výbušní a mají skvělou vytrvalost. Důležité je si pamatovat, že není důležité mít atletické proporce, abyste začali trénovat. Fyzický vývoj je svým způsobem „vedlejším produktem“ vaší práce. Štíhlé děti získávají svalovou hmotnost, ty s nadváhou naopak ztrácejí nadbytečné kilogramy. Grappling pracuje na celém těle a činí jej silnějším a odolnějším.

Zábava. Grappling je zábava a to pro většinu dětí. Chlapci, ale nejen ti, milují zápas a „rolování“ na žíněnce. Dětské tréninkové lekce zahrnují spousty her a zábavy, kterých se děti rádi účastní. Mnoho tréninků a zápasů pak může být konzultováno doma s rodiči, což posiluje nadšení pro tento sport.

Takže, který grapplingový sport vybrat pro Vaše dítě?

To je těžká otázka. Já praktikuji BJJ, takže jsem trochu zaujatý. Ale všechny tyto bojové sporty mají své výhody. Pokusím se napsat ty nejdůležitější.

Zápas. Je skvělý, protože je to olympijský sport a dává vám mnoho příležitostí soutěžit a stát se potencionálně profesionálním sportovcem. Je také dobrým základem pro MMA.

Judo. Kromě výše uvedeného, judo zahrnuje některé japonské tradice (kimono, pásy…), které mohou být pro děti atraktivní.

BJJ. Je velmi efektivní v reálném boji. Zahrnuje prvky sebeobrany. Je důležitou součástí MMA.

Sambo. Kombinuje prvky volného zápasnického stylu a juda a má stejné přednosti, jako tyto dva styly.

Jak vybrat tu správnou akademii?

Pro výběr toho pravého bojového umění pro vaše dítě, budete nejspíš následovat vlastní preference a také dostupnost tělocvičny. Je nesmírně důležité, aby se vaše dítě zúčastnilo první volné lekce a aby si samo uvědomilo, jestli je to opravdu to, co chce dělat. Důležité jsou samozřejmě další faktory, jako instruktor (jeho postoj a pověření), tělocvična (hygiena, bezpečnost), věková skupina (čím menší věkové rozdíly, tím lépe). Udělejte si čas a vybírejte moudře. Dejte svému dítěti něco, za co bude vždy vděčné. Zasaďte se o to, aby mělo opravdovou vášeň pro bojové sporty.

Přeloženo z originálu https://www.bjjee.com/articles/grappling-perfect-martial-art-kids/.

 

jARO