Král je mrtev. Ať žije král!

Král je mrtev. Ať žije král!

Stoupající světová popularita brazilského jiu-jitsu dorazila před několika lety i do České republiky. Začaly se pořádat turnaje. Byla tady snaha o vznik české federace (svazu) brazilského jiu-jitsu, který by pořádal turnaje dle pravidel IBJJF včetně Mistrovství republiky. Nějaké ročníky proběhly, ale pak iniciativa ustala. V roce 2014 získala své zastoupení v ČR světová federace ADCC, která je jednou z nejuznávanějších ve formuli nogi a její Mistrovství světa, které se koná co dva roky, můžeme považovat za jakousi olympiádu ve světě grapplingu. Je to hlavně díky pravidlům, jenž jsou na půl bez bodů a na půl s body. Tato forma nogi grapplingu získala svou popularitu i u nás. V témže roce 2014 vznikl nový formát soutěže, který vymyslel Eddie Bravo. EBI (Eddie Bravo Invitational) přišlo s pravidly, jenž podporují ryzost čistého jiu-jitsu. Žádné body. Pouze submission a nic jiného. Také prodloužení, které nastává v situaci, kdy se během 10 minut boje nepodaří ani jednomu zápas ukončit, je orientováno čistě jiu-jitsu. Žádný první bod skrze takedown. Opět zase snaha o submission. Tento formát turnaje se stal pro diváky velmi atraktivní, neboť borci nebetonují své pozice, ale jdou nekompromisně po submission až do poslední sekundy boje. Tímto se otevírají a dávají průchod krásnému jiu-jitsu, které ocení i laik.

Právě to inspirovalo Robina Javorka k tomu tento formát vyzkoušet, a proto v roce 2015 vytvořil první turnaj dle těchto pravidel a to v gi. Turnaj se setkal s velkým ohlasem. Tudíž to o rok později zopakoval a ohlasy byly opět pozitivní. Kohokoliv jste se zeptali, zda-li by raději bojoval na body nebo čistě na submission, tak každý odpověděl stejně. Submission only! To vedlo Robina k revoluční a drzé myšlence. Když každý upřednostňuje turnaje na submission, proč tedy dělat něco jiného? ADCC je skvělý formát. Ale nyní je už druhý nejlepší. A když můžeme dělat to nejlepší, tak bychom se neměli spokojit s ničím jiným, byť je to na druhém místě. Tudíž došlo k vyrukování s kacířskou myšlenkou zpopularizovat tento formát turnaje.

Dlouholeté zkušenosti s pořádáním turnajů v bojových sportech, vedlo ke zdokonalení celého systému turnajů a ke spojení s Janem Paldusem. Pořádání turnaje je velice náročná organizační záležitost. Zvláště pak, pokud chcete, aby turnaj 100% šlapal ke spokojenosti všech, hlavně zápasníků. Je ale takřka nemožné pořádat takové turnaje sám několikrát do roka. Našla se cesta ve spolupráci s Janem Paldusem, který řídil ADCC Czech Republic společně s Robinem Javorkem. Vytvořil se nový projekt ve vzájemné spolupráci. Honzův zájem o BUDO obecně vyústil ve vytvoření vlastní mezinárodní federace Way of Warrior (WoW). Tato federace zastřešuje (mimo jiné) také BJJ (gi+nogi). Robin Javorek je zástupcem pro BJJ.

Pod křídly federace WoW již běží mezinárodní liga BJJ a na dveře klepe Mistrovství České republiky (první bude 17.-18. 6. 2017 ve Frýdku-Místku), které bude otevřeno všem národnostem. Tímto tahem se vyhoví opakovaným požadavkům na vytvoření Mistrovství v BJJ. Takže Mistrovství BJJ bude a to jak v gi, tak i nogi a to poprvé jako dvoudenní závody. Obojí podle pravidel subbmission only.

Po domluvě s některými trenéry, kteří již mají zkušenosti s organizováním závodů, se rozjel seriál závodů podle stejných pravidel a to v gi i nogi. Přesněji řečeno liga. Liga, která počítá úspěšnost zápasníků a prezentuje výsledky ve společném mezinárodním žebříčku. Snahou je pak rozšířit tento formát turnajů i za hranice a pořádat i Mistrovství kontinentů a nakonec i Mistrovství Světa. Ale to je velmi dlouhá cesta.

Snahou WoW je také pomoci s pořádáním turnajů ostatním organizátorům. Proto se vytvořil systém pořádaní turnajů tzv. na klíč. Takže za organizační stránkou turnaje bude stát vždy WoW společně s organizátorem turnaje. WoW si od toho slibuje organizaci turnaje na nejvyšší možné úrovni ať už je kdekoliv. O tom už jsme se mohli přesvědčit na závodech, které již proběhly v Pardubicích, v polském Tychy či ve Vsetíně. Samozřejmě srdce turnaje a jeho atmosféru vytváří vždy jeho místní pořadatel. WoW se pouze stará o jeho hladký průběh.

Je vytvořen kalendář turnajů a již nyní je skoro každý měsíc nějaký turnaj a to buď gi nebo nogi. Sezóna začíná v lednu, v červnu je dvoudenní Mistrovství České republiky v gi i nogi a v prosinci proběhne Mistrovství Evropy. Pokud máte zájem pořádat závody i vy, kontaktujte Jana Palduse. WoW je otevřeno všem, kteří chtějí rozvíjet bojová umění a sporty. Do svých řád stále přijímá nové členy, styly či pořadatele.

Vypadá to na hodně práce. Ale vypadá to také na významné zpopularizování BJJ. A v neposlední řadě vytvoření turnajů, na které budou lidé rádi jezdit.

Hobin